orhidejas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
orhidejas

Viss par un ap orhidejām
 
SatursSaturs  PortalPortal  Latest imagesLatest images  MeklētMeklēt  ReģistrētiesReģistrēties  Ieiet  

 

 Phalaenopsis audzēšanas pamati

Go down 
3 posters
AutorsZiņojums
Admin
Admin
Admin


Number of posts : 36
Join date : 13.10.08

Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptyOtrdiena Oktobris 14, 2008 11:00 pm

Phalaenopsis audzēšanas pamati TF141-2Nu jau vairākus gadus arī Latvijas ziedu veikalos ir nopērkamas orhidejas, visizplatītākais ir tieši Phalaenopsis, kas apbur ar saviem taurenim līdzīgajiem ziediem. Tomēr šo krāšņumu pavada arī kāds stereotips – tie pēc noziedēšanas vairs nekad neiepriecina savu saimnieku ar apburošo skaistumu – ziedēšanu. Šo abgalvojumu droši varētu apstrīdēt gan Latvijā dzīvojošie orhidejmīļi, gan arī citur pasaulē. Izrādās, šos augus var audzēt arī mājās kā telpaugus. Ja Jums radīsies vēlēšanās iepazīties ar tām tuvāk, tad ļaujiet man stādīt priekšā “iesācēja orhideju”- Phalaenopsis!

Vispārīgi par Phalaenopsis

Ja ieraugāt augu caurspīdīgā podiņā, ar no podiņa izlīdušām pelēki zaļām saknēm, kas stiepjas uz visām pusēm, kā izpūris matu ērkulis, ar tumši zaļu lapu rozeti un trauslu kātiņu, kura galā sasēdis taurenim līdzīgo ziedu bariņš, tad ziniet – uz Jums raugās Phalaenopsis.

Pirmkārt jau Phalaenopsis nav vienkārši augs, kurš ar savām saknēm dziļi ieurbjas zemē, bet epifīts, kurš aug kokos, izmantojot tos kā atbalstu. Tā saknes uzsūc lietus ūdeni un mitrumu no apkārtējās vides, bet barības vielas tas saņem no satrūdējušo augu atlikumiem, kas sakrājušies koka mizā. Papildus visam, saknes piedalās arī fotosintēzē, gaismā iekrāsojoties zaļā krāsā.

Papildus saknēm, kas kalpo tam, lai piestiprinātos pie koka, Phalaenopsim ir arī gaisa saknes, kas uzņem
mitrumu no gaisa. Tāpēc nebrīnaties, ja jūsu auga saknes mēģina ierāpties blakus esošā auga podiņā vai vienkārši karājās gaisā. Ticiet man, tās zina, ko dara.

No šī visa var izdarīt dažus secinājumus, kas ir kā pamats Phalaenopsis audzēšanā:
1. Vispārpieņemtais podiņš un substrāts šim augam kalpo galvenokārt kā balsts;
2. Saknēm nepieciešams gaisma un gaiss;
3. Saknes nekādā gadījumā nedrīkst mirkt ūdenī.

Sīkāk par katru punktu skatīsim zemāk.

Iegāde

Veselam augam ir stingras, pēc taustes blīvas lapas, pelēki zaļas saknes, kuras var atrasties arī ārpus podiņa. Lielākā daļa Phalaenopsis pārdodas caurspīdīgos podiņos, tāpēc obligāti apskatieties, kādas saknes ir podiņā – tām ir jābūt zaļām vai zaļi pelēkām vietās, kur piekļūst gaisma.Pamēģiniet viegli un uzmanīgi pašūpot augu turot to pie lapu rozetes pamatnes. Ja Jums rodas iespaids, ka augs nav stabils podiņā, labāk izvēlēties citu, jo iespējams, ka šim augam ir problēmas ar saknēm. Vienīgais, kas ir pieļaujams iegādājoties Phalaenopsis, ja tam ir nelieli mehāniski lapu bojājumi-tās ir saskrāpētas, ieplaisājušas vai kāda aplūzusi. Ja augam ir dzeltenas savītušas lapas, vai jebkādu krāsu un formu plankumi uz lapām vai tumšas saknes, tad šādu augu Jūs varat iegādāties gadījumā, ja zinat uz ko ejat, vai gribat papraktizēties auga reanimācijā.

Maza atkāpe saistībā ar dzeltenajām lapām: Phalaenopsim ar laiku dzeltē apakšējās lapas , kas vēlāk
sažūst un nokrīt. Šis ir pilnīgi dabīgs process, un to nevajadzētu uzskatīt par defektu.

Apgaismojums

Lai nodrošinātu Phalaenopsim pietiekamu apgaismojumu, īpaši jāpiepūlās nav. Tam patiks jebkura gaiša palodze, pie nosacījuma, ja augs tiks aizsargāts no tiešiem saules stariem, jo kā jau mēs sākumā noskaidrojām Phalaenopsis aug kokos, un dabīgajā vidē koku lapas neļauj tiešiem saules straiem piekļūt augam. Phalaenopsim patiks arī ja jūs to novietosiet pie loga, bet ne tālāk kā metru no tā. Šī orhideja ir viena no tām, kas pacietīs arī vidēju apgaismojumu. No rudens līdz pavasarim ieteicams augam papildus apgaismojums, jo tam nepieciešamas 12-16 gaismas stundas dienā. Izņēmums ir, ja augam nav ziedkātu veidošanās, tas var iztikt arī bez papildus apgaismojuma.

Temperatūra

Viens no iemesliem, kāpēc Phalaenopsis tiek uzskatīts par “iesācēju orhideju”, ir tas, ka auga temperatūras režīms saskan ar temperatūru mūsu dzīvokļos visa gada garumā. No Jums tiks prasīta minimāla piepūle un nedaudz uzmanības.

Phalaenopsim nav izteikta miera perioda, viņš no Jums sagaida tikai nelielu temperatūras pazemināšanu ziemā. Vasarā nepieciešamā dienas temperatūra ir 25º-30ºC, savukārt ziemā - 18º-25ºC. Nav ieteicams Phalaenopsim atrasties temperatūra, kas ir zemāka par 16ºC

Ļoti svarīga ir dienas un nakts temperatūras svārstība par 4ºC, kas nodrošina atkārtotu auga ziedēšanu, jo tieši pateicoties šai svārstībai augam veidojas ziedu pumpuri.

Ja Jūsu augi stāv uz palodzes – īpaši piesardzīgam jākļūst ziemas mēnešos, jo pie paša loga parasti temperatūra ir zema. Ja ilgstoši naktī temperatūra nokrītas līdz 10º-15ºC iesakam augu pārvietot tālāk no loga, jo šādi apstākļi var veicināt auga saslimšanu vai pat bojāeju. Pie ilgstošas pazeminātas temperatūras auga saknes pārstāj uzsūkt ūdeni, lapas sačokurojas, tas ir pirmais rādītājs auga “nosalšanai”. Iesācējs šādā situācijā var nodomāt, ka augam trūkst mitruma un sākt to pastiprināti laistīt, bet tas tikai pasliktinās situāciju, jo novedīs pie sakņu puves un citām slimībām. Kā profilaktiskus pasākumus iesakām – visu loga rāmja spraugu aizlīmēšanu, auga novietošanu pēc iespējas augstāk uz palodzes un tā, lai augs nesaskaras ar aukstajām loga rūtīm. Bet , ja šāda temperatūra ir tikai vienu, divas naktis, tad īpaši satraukties nevajadzētu, Phalaenopsis šādu temperatūru izturēs veiksmīgi.

Tāpat jāpiebilst, ka jebkurā gadalaikā Phalaenopsis mīl svaigu gaisu, bet necieš caurvēju.

Mitrums

Optimālais gaisa mitrums, kas nepieciešamas Phalaenopsim ir 30-40%. Zems gaisa mitrum ziemā, kad ir pieslēgta centrālā apkure, ir klupšanas akmens ne tikai šo augu audzētājiem, bet arī visiem pārējiem. Piedāvājam pāris veidus kā paaugstināt gaisa mitrumu Jūsu mājās:

1. Dekoratīvajā podā iebērt keramzītu un ieliet nedaudz ūdeni, ieliekot orhidejas podiņu, tas nedrīkst
atrasties ūdenī. Tvaikojošais ūdens nodrošinās mitrumu ap augu.
2. Iegādāties gaisa mitrinātāju.

Laistīšana un mēslošana

Lielākā veiksmes atslēga Phalaenopsis audzēšanā ir pareiza tā laistīšana. Vislabākā formula ir – no sākuma izžūst, pēc tam bagātīgi laistam/mērcējam. Katram laistīšanas periods ir savādāks – citiem biežāk, citim retāk. Ziemā Phalaenopsis jālaista retāk.

Ir vairāki veidi, kā noteikt, vai ir pienācis laistīšanas brīdis:
1. pēc podiņa svara, kurš kļūst viegls, kad substrāts ir izžuvis.
2. pēc substrāta stāvokļa, kuru var novērtēt pateicoties caurspīdīgajam podiņam.
3. vēl var mēģināt ielūkoties dziļāk substrātā, noņemot virsējos substrāta gabaliņus un pārbaudot mitrumu dziļākajā slānī.
4. pēc sakņu krāsas, kuras ir tieši pie podiņa iekšējās malas, ja tās ir zaļas, tad podiņa iekšienē ir mitrums, ja kļūst pelēcīgas, podiņš ir sauss.

Šādi veicot novērojumus, Jūs drīz vien varēsiet sastādīt savu laistīšanas grafiku.

Tagad nedaudz par pašu laistīšanu. Arī šeit katrs izvēlas sev tīkamāko. Kā vienu no laistīšanas veidiem izmanto, ieliekot auga podiņu bļodā ar ūdeni, 15-20 minūtes ļauj tam izmirkt. Pēc tam rūpīgi notecinot lieko ūdeni no podiņa. Jāuzmanās, lai nejauši auga lapu žāklēs nepaliek ūdens, tas var veicināt pūšanu. Ja gadās ieliet augā ūdeni, tas rūpīgi jāizslauka. Laistīt Phalaenopsi ieteicams dienas pirmajā pusē, lai uz nakti augs spētu nedaudz apžūt. Jāatgādina, ka Phalaenopsis ir tropu augs, tāpēc to laistām ar remdenu vai siltu ūdeni, nekādā gadījumā ar aukstu.

Bieži rodas jautājums, ar kādu ūdeni laistīt Phalaenopsi. Atbilde ir – ar mīkstu un tīru ūdeni. Daudzi orhideju mīļotāji laistīšanai izvēlās lietus ūdeni.

Noteikt to , ka Jūsu krāna ūdens satur pārāk daudz sāļu ir diezgan vienkārši. Ja jūs laistāt savu mīluli ar krāna ūdeni un pēc neilga laika uz tā lapām un saknēm rodas balti vai rūsgani plankumi, tas nozīmē, ka
Jums ir laiks mazgāt savu Phalaenopsi un visdrīzāk jāmaina laistāmais ūdens. Starp citu, lai nomazgātu šos plankumus var izmantot pienu, vai kaut ko skābu, piemēram ūdeni ar citronu sulu vai kefīru.

Par mēslošanu. Phalaenopsis mēslojumu uzņem caur saknēm, tāpēc mēslojumam ir jābūt ūdenī šķīstošam. Veikalos nopērkamos orhideju mēslojumus jālieto kā norādīts uz iepakojuma. Tajā pašā laikā var izmantot jebkuru citu istabas augu mēslojumu, bet to jāatšķaida divreiz mazākā koncentrācijā, nekā to ir noteicis ražotājs. Phalaenopsi mēslo augšanas periodā ik pēc divām nedēļām, pārējā laikā vienu
reizi mēnesī

Substrāts, pārstādīšana un podiņš

Vispopulārākās substrāta sastāvdaļas ir priežu mizas, sfagnu sūna un kokogle. Labākais veids substrātu
ir sagatavot pašam, jo veikalos nopērkamie bieži nav derīgi Phalaenopsim, kaut gan iepakojumu rotā šī auga bilde un lepns uzraksts – substrāts orhidejām. Kā tad sagatavot substrātu – pirmkārt jau mežā savākt no nokritušajām priedēm mizu. Šīs mizas obligāti ir jānovāra vismaz stundu. Slinkākajiem orhidejmīļiem kā izeja ir iegādāties priežu mizu mulču veikalā. Vienīgais, ka veikalos pārsvarā ir nopērkami lieli iepakojumi – 50 litru maisi. Phalaenopsis labi jutīsies, ja substrātā būs riekstu čaumalas un korķis. Korķi varam izmatot no vecajiem vīnu korķiem. Tikpat labi Phalaenopsis jutīsies arī tīrās priežu mizās.

Stāda Phalaenopsi tāpat kā citus istabas augus, tikai jābūt uzmanīgam ar tā saknēm, lai tās neaplauztu.
Pirms pārstādīšanas ar sterilu nazi jāapgriež visas bojātās vai sapuvušās saknes, pēc tam tās apstrādājiet ar kokogli vai kanēli, pēc tam saknēm ļaujiet nožūt. Pēc pārstādīšanas augu aplaista ne ātrāk kā pēc nedēļas. Tīra sfagnu sūna ideāli piemērota jauno augu audzēšanai, bet tā ir jāmaina ne retāk kā reizi gadā.

Šīs orhidejas pārstādīšanai derēs jebkurš plastmasas caurspīdīgs trauks, kura apakšā un sānos ir jāizveido caurumi labai gaisa plūsmai un ventilācijai, dažādi pīti , koka un bambusa groziņi. Neiesakām izmantot māla podus, jo nākamajā pārstādīšanas reizē no šāda veida podiņa būs grūti atdalīt auga saknes, turpretī plastmasas podiņa priekšrocība ir tāda, ka lai dabūtu augu ārā no vecā podiņa, to vienkārši var sagriezt.
Atpakaļ uz augšu Go down
https://orhidejas.latvianforum.net
Ieva

Ieva


Number of posts : 9
Join date : 13.10.08
Age : 42
Dzīvesvieta : Latvija, Rīga

Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptyTrešdiena Oktobris 15, 2008 2:44 pm

Papildinājums pie phalaenopša pārstādīšanas, ka jauno puķu poda izmēru izvēlaties, kas piemērots saknēm, nevis lapu
lielumam. Tas nozīmē, ka pēc divu gadu augšanas vecajā puķupodā augam var būt bojātas saknes un, pēc to nogriešanas, sanāk augu pāstādīt mazākā podā, nekā bija iepriekš. Phalaenopšiem piemērotu augsni var dabūt Mārupes Ziedā un Diždārzā, kura ir no Vācijas, un kurā ir Pinus maritimus mizas, kas piemērotas epifītiskajām un augsnē augošajām orhidejām. Jo ļoti svarīgi, ka puķupods izžūst starp laistīšanas reizēm.
Atpakaļ uz augšu Go down
Viesis
Viesis




Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptyCeturtdiena Oktobris 16, 2008 7:40 pm

Phalaenopsha substrāta izžūšanu starp laistīšanas reizēm tikpat labi nodrošina labi sacaurumots pods, nav obligāti jāpērk dārgie substrāti, kas pārsvarā tik un tā ir jāpārsijā, jo satur gūzmu kūdras, kas aiztur mitrumu un rada puvju risku. Jo īpaši rudeņos / pavasaros, kad dzīvokļos nekurina.
Formula aukstums + lieks mitrums = puve
Atpakaļ uz augšu Go down
Ieva

Ieva


Number of posts : 9
Join date : 13.10.08
Age : 42
Dzīvesvieta : Latvija, Rīga

Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptyPiektdiena Oktobris 17, 2008 3:41 pm

Tad Jums nav paveicies līdz šim ar augsnes iegādi. Smile Tik traki ar to augsni nav.Wink
Caurumi puķupodā nodrošina gaisa piekļuvi. Bet nu tomēr kaut cik siltai telpai arī ir jābūt, lai liekais mitrums iztvaikotu ar vai bez caurumiem puķupodā.Smile Tādēļ jau ir svarīgi, lai augsne ātri izžūtu pēc auga apliešanas, lai neveidotos puves.Wink Katrs jau izvēlas, kas viņa augiem labāk der.Smile
Atpakaļ uz augšu Go down
lilucis

lilucis


Number of posts : 2
Join date : 13.11.08

Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptyPiektdiena Novembris 14, 2008 8:10 am

Ar caurumiem podā tiešām nekas vēl nav līdzēts, svarīgs ir arī substrāts. Manam miniflopsītim no pirkšanas nav labs substrāts un pa virsu parādījies pelējums, lai gan istaba ir silta, podiņš ar caurumiem un pārējiem flopšiem šādas ķibeles nav. Pārstādīt ar pagaidām nevar, jo pukiņa visu laiku smuki zied.
Atpakaļ uz augšu Go down
guest
Viesis




Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptySvētdena Februāris 22, 2009 10:23 am

es esmu izlasījusi jau dažus rakstus, bet nevaru saprast: kadā veidā tad phalaenopsis ir jālaistā?! Embarassed Vai ielejot ūdeni podā (no augšas) vai ielejot ūdeni bļodiņā zem poda?! Laughing
Atpakaļ uz augšu Go down
Admin
Admin
Admin


Number of posts : 36
Join date : 13.10.08

Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati EmptyOtrdiena Februāris 24, 2009 2:46 pm

Es parasti meerceeju kaadas 15-30 minuutes, peec tam notecinu uudeni. Skatos, kad podinjsh galiigi izzhuvis un viegls paliek (manaa maajaa tas sanaak ik peec 1-1,5 nedeelja) meerceeshanu atkaartoju.
Atpakaļ uz augšu Go down
https://orhidejas.latvianforum.net
Sponsored content





Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty
PostTēma: Re: Phalaenopsis audzēšanas pamati   Phalaenopsis audzēšanas pamati Empty

Atpakaļ uz augšu Go down
 
Phalaenopsis audzēšanas pamati
Atpakaļ uz augšu 
Lapa 1 no 1
 Similar topics
-
» Nezināms phalaenopsis

Permissions in this forum:Jūs nevarat atbildēt tematos šajā forumā
orhidejas :: Orhidejas :: Phalaenopsis-
Pāriet uz: